O tamarínech

Potrava

Živí se ovocem, semeny, výpotky stromů, bobulemi, výhony a květy. V jeho potravě je silně zastoupena i živočišná složka. Chytá nejrůznější živočišnou potravu včetně ještěrek, myší a ptáků a jejich vajec. Svou kořist zabíjí jedním kousnutím do hlavy.

Velikost

Dorůstá délky těla okolo 23 cm, ocas je asi o jednu třetinu delší. Hmotnost 430-450 g.

Rozšíření

Žije pouze ve zbytcích přímořských pralesů severozápadní Kolumbie.

Popis

Tohoto tamarína si nemůžeme splést s jiným druhem. Hlava, hřbet a ocas jsou zbarvené různými odstíny hnědé od rezavé až po hnědočernou. Břicho je bílé. Nejnápadnější je chochol dlouhých bílých chlupů, který silně připomíná "pankáče".

Ekologie

Obývá suché i vlhké primární a druhotné lesy a porosty poblíž pobřeží Karibského moře. Samice si označují teritorium močí a pachovými žlázami. Žijí v malých rodinných skupinách s mláďaty, dožívají se až 15 roků.
 

Chov

Pro chov tamarínů jsou vhodné větší ubikace. Optimální rozměr pro pár je 3 x 1.5 x 2 m. Chováme je v páru nebo v rodinné skupince, jinak rodí jen dominantní samice, zatímco ostatní jsou v "sexuálním stresu". Teprve po jejím úhynu nebo odstranění přichází další samice do říje a je brzy oplodněna. Pohlavní zralost u samice je 18 měsíců a u samce 24. Samice je březí 140 (dle některých autorů 160-170 dnů), rodí jedno, většinou však dvě mláďata. Trojčata se rodí jen výjimečně. Porodní váha mláďat je okolo 30-35 gramů. Mláďata opět nosí samec. Samice je pouze kojí a obhajuje teritorium. V 9-tém týdnu života se mládě pohybuje samo, ve 14-ti týdnech je
nezávislé a nepotřebuje být nošeno. Odstavení mláděte nastává asi v 8-10
týdnech po narození.
 
 
Tamaríni všeobecně potřebují vysoký podíl živočišné složky v potravě. Tamarín pinčí má tyto nároky ještě vyšší. K dispozici by měli mít dostatek hmyzu, zejména sarančat. Podáváme jim i mláďata hlodavců, nastříhaná jednodenní kuřata, nakrájené drůbeží maso a vnitřnosti.Krmení rozdělíme do několika fází. Ráno jim dáme nadrobno nakrájené ovoce a zeleninu. Na další krmení podáváme speciální krmiva pro tamaríny a všechny ostatní doplňky. Odpoledne jim dáme hmyz, který by měl být k dispozici po celý den.
 
Je velmi těžké získat dobré jedince vhodné pro chov. Nejen, že budoucí chovatel by měl dbát na co nejmenší příbuznost vybíraných opiček, je také třeba být si jist, že sestavený pár se mezi sebou bude dobře snášet a bude také dobře odchovávat mláďata. Odstavení mláďat krátce po porodu patří bohužel u mnoha tamarínů pinčích k běžným jevům. Taková mláďata se pak nehodí pro další chov, protože by se nedokázaly dobře postarat o vlastní potomky. Naopak jsou vhodnější pro chov jako domácí mazlíčci, protože pokud byli odchováni uměle, pak více přilnou ke člověku.