Ochočování

Jak postupovat při ochočování opičky?

Nejdůležitější je opatrnost, nemusíte se opičce zalíbit a ta na vás potom může zaůtočit a nehezky vás pokousat. Opičky jsou náladové , to bychom měli mít vždy na paměti.

Důležité je naučit se rozpoznat kdy opička o kontakt s člověkem stojí a kdy nemá zájem. Do ubykace je vždy vhodné raději chodit v oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Opičky nejsou hračky a dle toho je třeba k nim přistupovat a vždy si uvědomovat možné nebezpečí.

Když si opičku přinesete domů, je potřeba především trpělivost. Zpočátku se o kontakt nesnažte, nechte opičku pár dní, aby se rozkoukala a poznala, že ji nehrozí žádné nebezpečí. Zvykejte ji, že vy ji nosíte potravu a při této příležitosti ji oslovujte jménem a vždy si na nějakou dobu sedněte k nebo do ubikace, ale vyvarujte se očnámu kontaktu. Pokud by opička chtěla zaútočit a ukázat vám svou převahu, stoupne si na zadní, naježí se a bude na vás křičet. Zachovejte klid a tvařte se jako by se nic nedělo, hlavně nesmíte ustoupit a ukázat strach!

Po nějaké době, se o vás začne opička zajímat a pomalu se bude přibližovat. Zůstávejte u opiček co nejvíce času a buďte tak součástí jejich domova.

Postupně zkoušejte dávat potravu na nějakou poličku kousek od vás a pokud si ji opička přijde vzít po nějaké době si kus nějaké oblíbené dobrůtky nechte na ruce a čekejte, až si pro ni přijde. Když toto budete mít dokonale zvládnuté, zkuste se jemně opičky dotknout, nejprve jen velmi nenápadně a postupem času se opička možná nechá i pohladit.

Když si získáte opiččinu důvěru, můžete zkusit nějaké společné hry. Můžete použít různé hračky pro malé děti, které jsou zdravotně nezávadné!!!

Pro ochočení je vhodnější ručně dokrmená opička, která byla rodiči odmítnuta a tak je od malička zvyklá na lidi, není ale vhodné tyto opičky využívat dále k chovu, jelikož je pravděpodobné, že se nedokáží o svá mláďata postarat.